Czy istnieje coś takiego, jak złota reguła udanej relacji? Czy można wyliczyć zasady dobrych związków międzyludzkich? Mamy dobrą informacje! Jest to możliwe! Amerykańscy badacze mają wzór na udany związek! Badacze, czyli Dr. Gottman i Robert Levenson przyjrzeli się związkom i to w szczególnych warunkach, mianowicie w czasie kłótni. Następnie analizowali nagrania szukając wskazówek do udanej relacji i przyczyn rozpadu związków. Ich praca zaowocowała szczegółowymi wyliczeniami i stworzeniem pewnej reguły pozwalającej zachować harmonię w związkach.
Złota reguła udanej relacji 5 :1
Okazało się, że by zachować zdrową relację konieczny jest balans między dobrymi, pozytywnymi zdarzeniami a tymi negatywnymi. Problem w tym, że jedno doznanie negatywne można "zneutralizować" dopiero pięcioma doznaniami pozytywnymi. Mówiąc prościej chodzi o to, że jeśli chcemy utrzymać harmonię w naszych relacjach, to na każdą awanturę powinno przypadać pięć miłych rzeczy, jak np. wspólny spacer, prezent czy zaproponowanie; "hej, ugotuję dziś dla ciebie coś pysznego". Ciekawe, że trzeba włożyć aż tyle wysiłku by zatrzeć złe wrażenie po – nieuniknionych przecież – konfliktach.
Codzienne małe duże rzeczy
Co więcej badacze określili kilka elementów, które pomagają budować swego rodzaju bufor bezpieczeństwa w relacjach: pocałunek na przywitanie i pożegnanie czy trzymanie się za ręce budują kapitał zaufania, z którego możemy korzystać podczas trudnych chwil. Zbawienny wpływ na relację mają również uważność i uwaga, jaką poświęca partnerowi. Czy jeśli on opowiada Ci o nowym hobby, słuchasz uważnie? Czy gdy ona zachwyca się widzianym obrazem starasz się go sobie wyobrazić? Czy podczas codziennych rozmów patrzysz na partnera, potakujesz, dajesz znać, że go słuchasz czy też ukradkiem, lub, co gorzej, całkowicie otwarcie scrollujesz wall'a na fejsie?
Przygotuj grunt do rozmów
Wiadomo również, że drobne gesty jak np. chwycenie partnera za rękę podczas kłótni obniżają napięcie dzięki czemu możemy szybciej dojść do porozumienia. Jeśli spodziewamy się trudnej rozmowy, warto przygotować grunt mówiąc "wiem, że to dla nas trudny temat, ale zanim zaczniemy wiedz, że cię kocham".
Rozpamiętuj najlepsze chwile
I jedna z najważniejszych rzeczy: to jak myślisz o swoim partnerze wpływa na to jak go traktujesz. Jeśli skupiasz się na negatywach, to napięcie będzie narastało i w końcu przeradza się w kłótnię. Dobrze jest więc docenić na co dzień to co i kogo mamy, ale także powspominać pierwszą randkę, pomyśleć o najprzyjemniejszych, wspólnie spędzonych chwilach. Pozytywne wibracje z przeszłości pomogą budować teraźniejszość.
*tekst „Złota reguła udanej relacji” powstał w oparciu o dane The Gottman Institute – a research -based approach to relationship.
Paulina Kolbusz