wczytywanie strony
 
ul. Pomorska 3/9, 45-321 Opole
+48 609 825 055
kontakt@o-media.pl

#50 Zasady dobrego mówcy

  Dobre wystąpienie publiczne jest starannie przygotowaną improwizacją. Jest wygłoszone z luzem i swobodą, ale starannie przemyślane i dobrze przygotowane.

  Nim zaczniesz przemawiać do szerszego grona odbiorców zadaj sobie 3 pytania:
  1. Kim jestem? Jaka jestem?
  2. Jak o sobie myślę?
  3. Jak wpływam na odbiorców?
  Odpowiedź jest Twoją indywidualną sprawą, ja chcę Cię zachęcić, byś odpowiedziała na te pytania pozytywniem i z życzliwością dla siebie.

  Pamiętaj o banalnie prostej zasadzie: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś. To, w jaki sposób o sobie myślisz, determinuje to, jak jesteś odbierana przez innych.

  Dobry mówca wie, co mówi, a nie mówi to, co wie, dlatego przygotuj swoje wystąpienie. Dobrze zacznij. Początek prezentacji ma przyciągnąć uwagę i zainteresować. Powiedz coś oryginalnego, zaskocz słuchaczy. Pokazuj emocje i bądź entuzjastyczna.

  Udowodnij, że warto Cię słuchać. Zaprezentuj swoje kompetencje, ale zrób to krótko i konkretnie. Ujawnij coś o sobie prywatnie, to ociepla Twój wizerunek. Koniecznie powiąż temat wystąpienia z faktami z rzeczywistości, urealnij swój przekaz oraz określ zakres swojego wystąpienia. Przedstaw cele, jakie sobie założyłaś.

  A oto moich siedem prostych rad:
  1. Posługuj się prostym językiem
  2. Wczuj się w rolę słuchacza, daj mu to, czego potrzebuje
  3. Nie nudź
  4. Bądź konkretna
  5. Bądź zwięzła. Twoi słuchacze słuchają Cię z uwagą tylko przez 10 minut
  6. Unikaj środowiskowego żargonu oraz specjalistycznych definicji
  7. Używaj metafor, anegdot i dobrych przykładów. Opowieści przyciągają.
  Jeśli chcesz poznać zasady autoprezentacji, wysłuchaj odcinka nr 49, a jeśli pragniesz poznać bliżej mowę ciała, obejrzyj koniecznie mój film na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=yUoU2B49Yek Zasubskrybuj mój podcast, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś.

   

  Listen to "Zasady dobrego mówcy" on Spreaker.

   


  Kalendarz szkoleń

  Chcesz poznać terminy najbliższych szkoleń online. Wszystkie wydarzenia są publikowane z wyprzedzeniem. Informacje znajdziesz także na profilu O-media na Facebooku.

  +48 609 825 055  Masz pytania?