Dobre wystąpienie publiczne jest starannie przygotowaną improwizacją. Jest wygłoszone z luzem i swobodą, ale starannie przemyślane i dobrze przygotowane.
Nim zaczniesz przemawiać do szerszego grona odbiorców zadaj sobie 3 pytania:
- Kim jestem? Jaka jestem?
- Jak o sobie myślę?
- Jak wpływam na odbiorców?
Odpowiedź jest Twoją indywidualną sprawą, ja chcę Cię zachęcić, byś odpowiedziała na te pytania pozytywniem i z życzliwością dla siebie.
Pamiętaj o banalnie prostej zasadzie: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś. To, w jaki sposób o sobie myślisz, determinuje to, jak jesteś odbierana przez innych.
Dobry mówca wie, co mówi, a nie mówi to, co wie, dlatego przygotuj swoje wystąpienie. Dobrze zacznij. Początek prezentacji ma przyciągnąć uwagę i zainteresować. Powiedz coś oryginalnego, zaskocz słuchaczy. Pokazuj emocje i bądź entuzjastyczna.
Udowodnij, że warto Cię słuchać. Zaprezentuj swoje kompetencje, ale zrób to krótko i konkretnie. Ujawnij coś o sobie prywatnie, to ociepla Twój wizerunek. Koniecznie powiąż temat wystąpienia z faktami z rzeczywistości, urealnij swój przekaz oraz określ zakres swojego wystąpienia. Przedstaw cele, jakie sobie założyłaś.
A oto moich siedem prostych rad:
- Posługuj się prostym językiem
- Wczuj się w rolę słuchacza, daj mu to, czego potrzebuje
- Nie nudź
- Bądź konkretna
- Bądź zwięzła. Twoi słuchacze słuchają Cię z uwagą tylko przez 10 minut
- Unikaj środowiskowego żargonu oraz specjalistycznych definicji
- Używaj metafor, anegdot i dobrych przykładów. Opowieści przyciągają.
Jeśli chcesz poznać zasady autoprezentacji, wysłuchaj odcinka nr 49, a jeśli pragniesz poznać bliżej mowę ciała, obejrzyj koniecznie mój film na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=yUoU2B49Yek Zasubskrybuj mój podcast, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś.
Listen to "Zasady dobrego mówcy" on Spreaker.