wczytywanie strony

Chcę Ci powiedzieć o sobie coś czego nikomu nie mówiłem…

  Proste i wykonalne? Nie dla każdego. Umiejętności odkrywania siebie przed innymi ułatwia życie i poszerza samoświadomość. Ale wymaga pewnej pracy i nie jest łatwa. Nie można się nie odsłaniać. Jeśli jesteśmy wśród innych, zawsze wysyłamy jakieś komunikaty o sobie. Nawet, jeśli chcemy ignorować całe otoczenie, nasza postawa i cisza coś o nas ujawniają. Nie chodzi zatem o to, czy odkrywać się przed innymi, czy nie, bo odpowiedź jest oczywista: odkrywać. Chodzi o to, jak to robić w sposób właściwy i skuteczny.

  Odkrywanie się to „komunikowanie informacji o sobie”. A to oznacza, że po drugiej stronie jest odbiorca naszej komunikacji wyrażonej słowami, ale też gestami, postawą, tonem głosu, spojrzeniem. Odbiorca otrzymuje informację na nasz temat, a zatem coś nowego. Komunikujemy „o sobie”, czyli o uczuciach, których doświadczamy teraz lub doświadczaliśmy w przeszłości, o myślach na swój temat, pragnieniach i potrzebach.

  Nie jest prosto odkryć siebie przed innymi. Jednym przychodzi to łatwiej, innym z dużą trudnością; powstrzymuje ich obawa przed odrzuceniem. Jednym z ćwiczeń na moich szkoleniach jest docieranie do Ukrytego JA, a więc obszaru znanego mnie, ale nieznanego innym (termin zaczerpnięty z modelu Okna Johari). Wiele osób oporuje, wygodnie jest pozostać w swoim zamknięciu, ale po ćwiczeniu są zaskoczeni i uszczęśliwieni: jak wiele rzeczy możemy się dowiedzieć o sobie od przypadkowej osoby, spotkanej po raz pierwszy na szkoleniu. Jest też druga strona medalu: im bardziej zamykamy się w swoim Ukrytym JA, tym trudniej nam wyjść do drugiego człowieka. Zastanówmy się, jakie korzyści mamy z odkrywania przed innymi swojego prawdziwego JA, bez zniekształceń, kłamstw i masek, przybieranych w zależności od sytuacji?

  Większa świadomość

  Czy zdarza Ci się, że masz mętlik w głowie, nie wiesz co robić, ani nawet co myśleć o danej sytuacji, dopóki tego nie przegadasz z przyjacielem, koleżanką z pracy, a czasem przypadkowym rozmówcą w pociągu? Wystarczy wypowiedzieć na głos swoje myśli, uczucia i potrzeby, by je samemu usłyszeć i znaleźć rozwiązanie. Prawda jest taka, że znamy siebie w takim stopniu, w jakim znają nas inni. Aby zostać zrozumianym przez innych, musimy uświadomić sobie, zdefiniować i opisać swoje myśli, uczucia i potrzeby oraz wyciągnąć z nich właściwe wnioski.

  Pogłębianie związków

  Wiedza o samym sobie i innych jest podstawą budowania bliskich związków. Jak wiele małżeństw rozpada się, bo zabrakło otwartej komunikacji. Bo ona, lub on nie chce, lub nie potrafi wyrażać swoich potrzeb, mówić o nich najbliższej osobie, nadawać im kształtu i koloru; nie potrafi wyrażać swoich uczuć. Zamykanie się na drugą osobę powoduje, że związek staje się powierzchowny, zimny, a konsekwencji martwy.

  Poprawa komunikacji

  Przekonaj się, jak to działa: otwarcie rodzi otwarcie. Ze zdumieniem odkryjesz, że stając się dostępnym dla innych, otrzymasz dostępność. Z dużo większą łatwością będziesz potrafił rozmawiać nawet z osobami, które znasz raczej słabo. Stajesz się komunikatywny.

  Więcej energii

  Pomyśl, ile wysiłku kosztuje Cię utrzymywanie w sekrecie ważnych informacji o sobie. Zobacz, jak wpływa to na twoją postawę wobec innych i twoje samopoczucie. Każdy problem, każdą dręczącą nas myśl, trzeba umieć z siebie wyrzucić, to jak zdjęcie ciężaru uwieszonego u szyi. Powiedz komuś, co cię męczy, a otrzymasz przypływ energii.

  Skoro odkrywanie siebie daje tyle korzyści, to dlaczego tak trudno nam się odsłaniać? Po pierwsze, w naszym społeczeństwie otwarte mówienie o sobie nie zawsze jest akceptowalne; w dzieciństwie wdrukowano nam do głów mylne przekonania, że nie można o sobie mówić zbyt dużo, a już Broń Boże, dobrze! No jak to? Chwali się, jaka to ona nie jest? Fee, nieładnie, samochwała. A to wszystko przekłada się na powód drugi: lęk przed odrzuceniem, karą, obmową, czy przed wykorzystaniem informacji przeciwko nam samym. Przecież ktoś może się z nas śmiać, albo nam czegoś odmówić…

  Odmówi, albo nie. Nie dowiesz się tego jednak, jeśli nie spróbujesz. A zatem, odsłaniajmy się!

  dr Ewa Kosowska-Korniak

  Warto przeczytać: M.McKay, M.Davis, P.Fanning, Sztuka skutecznego porozumiewania się, Sopot 2017