Czas świąteczny sprzyja autorefleksji, dlatego zachęcam Cię do spojrzenia na siebie: z boku. Chodzi o to, by stanąć obok siebie i popatrzeć na siebie oczami swojego umysłu tak, jak patrzymy na kogoś innego. Po prostu z ciekawością obserwować siebie, a przy okazji zbadać, na ile jesteś osobą proaktywną?
Proaktywność to pierwszy i najważniejszy nawyk z „Siedmiu nawyków skutecznego działania” S. Coveya. Bycie osobą proaktywną w domu i poza domem oznacza, że to Ty odpowiadasz za swoje życie, podejmujesz świadome decyzje i nie pozwalasz, by Twoje zachowanie było determinowane przez okoliczności, emocje czy wpływy innych osób. Nie słuchasz ‘dobrych rad’, nie zastanawiasz się, co wypada, a co nie oraz co inni pomyślą.
Proaktywność to całościowe podejście do życia, w którym aktywnie kreujemy rzeczywistość zgodnie z własnymi zasadami. Nie szukamy wymówek, nikogo ani niczego nie obwiniamy. Zmieniamy swój język i nastawienie do życia.
Mamy grudzień, Wigilię, święta, czas rodzinnych spotkań i wzruszeń.
Dlatego chcę Ci pokazać w 10 krokach, jak możesz być osobą w pełni proaktywną w domu:
- Bierz odpowiedzialność za swoje emocje i reakcje
- Okazuj swoim bliskim miłość i wsparcie każdego dnia, nie tylko przy okazji świąt
- Inicjuj ważne rozmowy i wartościowy czas dla rodziny
- Koncentruj się na rozwiązaniach i na tym, na co masz wpływ, a nie na problemach
- Rozwijaj empatię – słuchaj aktywnie i staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym
- Twórz i podtrzymuj pozytywne rodzinne rytuały
- Otwarcie mów o swoich uczuciach i potrzebach
- Doceniaj i chwal innych – święta to dobra okazja, by powiedzieć coś więcej, ale każdego dnia możesz wyrazić wdzięczność ważnym dla Ciebie osobom
- Planuj wspólne cele i marzenia
- Pielęgnuj uważność oraz czas i troskę dla siebie, aby być lepszym dla innych
Dla bycia osobą proaktywną ważne są 4 elementy. Tak się składa, że wszystkie je mamy w sobie, tylko nie zawsze umiemy wykorzystać.
- Samoświadomość, czyli stan psychiczny, w którym rozpoznajemy zachodzące w nas doznania, czyli doświadczamy swoich myśli, emocji, potrzeb, pragnień, możliwości czy ograniczeń i potrafimy je zderzyć z otaczającą nas rzeczywistością.
- Wyobraźnia, czyli umiejętność tworzenia w umyśle czegoś spoza naszej obecnej rzeczywistości.
- Sumienie, czyli wewnętrzna świadomość, co jest dobre, a co złe, inaczej świadomość swoich zasad i wartości.
- Wolna wola, czyli zdolność do działania na podstawie swojej samoświadomości.
Bycie osoba proaktywną w relacjach rodzinnych oznacza bycie liderem lub liderką, który świadomie dba o atmosferę w domu. To wymaga czasu, empatii i zaangażowania, ale przynosi ogromne korzyści – zacieśnia więzi i buduje trwałe rodzinne relacje.
Zaufaj sobie i temu, że potrafisz. Po wysłuchaniu nagrania usiądź z notesem i zapisz choćby jedną małą rzecz, którą chcesz zmienić.
Listen to „#73 Nawyk 1, czyli jesteś twórcą swojego życia on Spreaker.