Czy to pusty frazes, zachęta do postawy narcystycznej czy początek prawdziwego szczęścia? Dlaczego warto dostrzec wartość w byciu niedoskonałą i akceptować siebie?
Inspiracja do nagrania tego odcinka podcastu przyszła do mnie od słuchaczek podcastu oraz od uczestniczek webinaru „Jak uwolnić się od perfekcjonizmu”, który przeprowadziłam kilka dni temu dla Vanitystyle.
Zaangażowana dyskusja na czacie, w którą włączyło się wielu uczestników, licznie zgromadzonych przed monitorami (156 osób to jest coś!) pokazała, że temat dla mnie oczywisty, bywa bardzo nieoczywisty i trudny do pokonania wewnętrznego oporu.
Oczywisty, gdyż dla mnie pokochanie siebie jest fundamentem zdrowia emocjonalnego, psychicznego i fizycznego i początkiem trwałych i pięknych zmian, które na przestrzeni lat zadziały się w moim życiu.
To był moment uwolnienia się od ocen i opinii innych oraz zaufania do siebie i swojej intuicji, ale także zachęty do bycia sobą, bycia w pełni autentyczną. Dodaje mi to odwagi do działania i pozwala nie przejmować się plotkami, złośliwymi uwagami i próbami hejtu. „Tobie to łatwo – słyszałam nieraz. – A ja nie mogę sobie na to pozwolić”. Zapewniam Cię, że możesz.
Kochanie siebie to nie tylko przysłowiowy „akt samoakceptacji”, ale także proces uznawania siebie za godnej miłości, szacunku i troski. To podstawa, na której buduje się spełnione życie.
Oto siedem powodów, dlaczego warto inwestować w miłość własną, czyli dlaczego warto wcielić w życie przykazanie miłości, mówiące o tym, że będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego i usłyszeć w nim właściwe przesłanie: masz kochać siebie, a innych równie mocno. To nie jest egoizm ani narcyzm. To co najwyżej zdrowy egoizm. To także zrozumienie, że kochanie siebie pozwala nam prawdziwie kochać innych.
- Początek autentycznego szczęścia, radości i spełnienia
- Umiejętność dbania o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne
- Zwiększona pewność siebie
- Lepsze relacje z innymi
- Akceptacja swoich niedoskonałości
- Lepsze dbanie o siebie
- Wzięcie odpowiedzialności za swoje życie.
„Problemem nie jest to, co mówią inni na Twój temat, lecz to, że im wierzysz”.
Edith Eger, „Dar”
Po prostu zaufaj sobie, doceń to, jaką osobą jesteś i zacznij tę osobę lubić i rozumieć. Aby coś się zmieniło, coś się musi zacząć zmieniać.
Listen to „#70 Żal po stracie on Spreaker.