Straty, rozstania i rozczarowania to w pewnym sensie stali towarzysze naszej ziemskiej wędrówki. Uświadomienie sobie tego faktu nie jest łatwe, ale jest bardzo potrzebne. Gdy ktoś jest dla nas bardzo ważny, bardzo bliski, a nagle staje się daleki i nieobecny, to jest to bardzo, bardzo trudne doświadczenie. W jaki sposób w przeżywaniu żalu może pomóc nam uważność?
Jestem pełna listopadowych refleksji i nostalgii, dlatego też postanowiłam poruszyć temat ważny, o który słuchaczki podcastu prosiły mnie w wiadomościach prywatnych, czyli jak sobie poradzić ze stratą? Jak przeżyć żałobę, gdy jest to prawdziwa żałoba i wiąże się ze śmiercią bliskiej osoby? Oraz jak przeżyć żałobę po doświadczonej zdradzie, zakończonym związku, po rozwodzie lub rozstaniu z przyjacielem, który był dla mnie ważny. Żałobę po stracie pracy, utracie zdrowia, wskutek choroby lub poważnej kontuzji, itd.
Być może trudno Ci dostrzec związek między jednym, a drugim stanem, ale ten związek jest. Istnieje pewien uniwersalny model żałoby po stracie.
Etap 1
- Zaprzeczanie. Nie to niemożliwe.
- Gniew. Czemu ja? Mnie nie powinno to spotkać.
- Smutek. Moje życie straciło sens.
- Targowanie się. A może to jednak nieprawda?
- Akceptacja. Tak, godzę się. Przestaję walczyć. Otwieram się na uspokojenie.