„Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń, co oznacza, że zmywając powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że zmywamy naczynia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę głupie: dlaczego przywiązywać tak wielką wagę do tak prostej czynności?” 1 Ale o to właśnie chodzi w uważności
Na tym polega istota Mindfulness. Jeśli jesteś osobą w stu procentach obecną w chwili bieżącej, jesteś całkowicie sobą. Podążasz za oddechem, mając świadomość swojej obecności i świadomość swoich myśli oraz czynności, które wykonujesz. Niestety, większość czasu spędzamy na myśleniu o przyszłości lub przeszłości i dlatego tak trudno być blisko siebie.
„Dokądkolwiek idziesz, jesteś tam, gdzie właśnie kroczysz. Cokolwiek kończysz, jest tym, co właśnie ukończyłeś” – to słowa Jona Kabat-Zinna, twórcy 8-tygodniowego Programu Redukcji Stresu MBSR metodą Mindfulness, oddające istotę uważności i zapraszające do niej.
Ja to zaproszenie przyjęłam 5 lat temu i mogę śmiało powiedzieć, że odmieniło to moje życie i zachęciło, by stać się nauczycielką Mindfulness. Gdy zaczynałam osobistą przygodę z programem MBSR było ponad tysiąc badań klinicznych, potwierdzających jego skuteczność, obecnie jest ich ponad 7 tysięcy.
Uważność (Mindfulness) jest zachętą do lepszego poznania własnego ciała, umysłu, serca i swojego życia poprzez angażowanie uwagi w nowy sposób. Badania wskazują, że osoby biorące udział w 8-tygodniowym programie doświadczają znaczącej poprawy w zakresie zdrowia emocjonalnego oraz poprawy zdolności do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Dodatkowe korzyści to redukcja stresu, poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego, zwiększona koncentracja oraz poprawa jakości snu.
Praktyki Mindfulness uczą również lepszej regulacji emocji, poprawiają relacje międzyludzkie i wspierają rozwój odporności psychicznej, ułatwiają osiąganie celów, co czyni MBSR niezwykle wszechstronnym narzędziem w poprawie jakości życia. Jeśli chcesz poznać bliżej korzyści MBSR, wejdź na stronę www.o-media.pl gdzie znajdziesz tekst blogowy i opis kursu.
1 Thich Nhat Hanh, Cud uważności. Prosty podręcznik do medytacji, Czarna Owca.